Jan Łukasik Mławianinem Roku 2019

Piątego października 2019 roku w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury,  odbyła się uroczystość nadania Janowi Łukasikowi tytułu Mławianin Roku 2019. Nim ta uroczystość została zorganizowana, 11 maja Kapituła Mławianina Roku zebrała się w sali na piętrze tej instytucji, gdzie został wybrany laureat, spośród czterech zgłoszonych kandydatur: Michała Gogolewskiego – nauczyciela w Państwowej  Szkole Muzycznej I i II stopnia w Mławie, Kazimierza Lewandowskiego – harcerza i działacza społecznego, Dariusza Tadrzyńskiego – członka grupy mławskich  rekonstruktorów i fotografa.   Kapituła dokonała wyboru Jana Łukasika   za działalność polityczna, związkowa i społeczną

Na uroczystość uhonorowania Jana Łukasika tytułem Mławianina  Roku 2019 przybyli znani goście, wśród nich  parlamentarzyści: posłowie na Sejm:  Anna Cicholska,  Arkadiusz  Iwaniuk a także senator RP Jan Maria Jackowski oraz były poseł i minister w rządzie Jerzego Buzka – Mirosław Koźlakiewicz wraz z małżonką. Władze samorządowe reprezentowali: starosta powiatowy – Jerzy Rakowski wraz z wicestarostą – Zbigniewem Markiewiczem, burmistrz Mławy  – Sławomir Kowalewski, zastępca burmistrza  – Szymon Zejer, przewodniczący Rady Miasta – Lech Prejs, radni powiatowi i miejscy, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele towarzystw regionalnych  i  instytucji  kultury, rodzina laureata i mieszkańcy Mławy.

Prezes  TPZM przedstawił genezę Tytułu Mławianina Roku

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej – Henryka Antczka, który przedstawił cele jakie przyświecały pomysłodawcy i inicjatorowi tytułu, prof. Ryszardowi Juszkiewiczowi.  „Tytuł Mławianina Roku jest zaszczytnym uhonorowaniem mławian oraz innych osób spoza Mławy, które przyczyniły się do podniesienie prestiżu Miasta Mława oraz służyły całej społeczności Ziemi Mławskiej” – to  główna myśl, którą powinni się kierować członkowie kapituły. Wybierająca laureata kapituła jest ciałem społecznym, niezależnym od władz lokalnych, która preferuje działalność  na rzecz społeczności Mławy.  Powoływana jest przez zarząd TPZM.  Kandydatów do tytułu zgłaszają organizacje społeczne, instytucje oraz grupa mieszkańców składająca się z co najmniej 50 osób. Nagrodę stanowi  statuetka świętego Wojciecha, którą fundują władze miasta. Na koniec swojego wystąpienia, prezes Antczak zapowiedział wydanie publikacji książkowej poświęconej postaciom dotychczasowych 20 Mławian,  oraz  że  patronem nagrody będzie  prof. Ryszard Juszkiewicz.

            Protokół posiedzenia kapituły przedstawił Lech Prejs

Po wystąpieniu prezesa TPZM protokół z posiedzenia kapituły odczytał jej przewodniczący – Lech Prejs. Podkreślił, że  w wyznaczonym terminie, do 28 lutego 2020 roku, wpłynęło 6 wniosków na czterech kandydatów. Na dwóch kandydatów złożono po dwa wnioski. Kapituła po rozpatrzeniu wszystkich przedstawionych kandydatur, w głosowaniu tajnym wybrała Jana Łukasika Mławianinem 2019 roku. Podkreślono, że  tytuł ten został mu przyznany za wieloletnią działalność polityczną i związkową,  stworzenie i kierowanie mławską ”Solidarnością” w trudnych latach PRL, za  działalność społeczną i religijną.

Grzegorz Dzikowski  podczas laudacji

Laudację o laureacie przedstawił Grzegorz Dzikowski – przedstawiciel Stowarzyszenia Pontyfikat Papieża Jana Pawła II, które wspólnie z mławską Solidarnością, złożyło wniosek, rekomendując Jana Łukasika do tytułu Mławianina Roku 2019.   W laudacji podkreślono, że Jan Łukasik w życiu publicznym jest od ponad czterdziestu lat, kiedy to w 1980 roku organizował komitet strajkowy i zakładach NSZZ „Solidarność” w Zakładach Mięsnych w Mławie. Działalność związkową prowadził również po wprowadzeniu stanu wojennego, kolportował nielegalne wydawnictwa podziemnej „Solidarności, organizował pielgrzymki ludzi pracy na Jasna Górę. W latach 1995 – 2010 kierował mławskim oddzialem „Solidarności”, uczestniczył w pracach społecznych komitetów budowy pomników Jana Pawła II i ks. Popiełuszki. Był wybierany do rady miejskiej i powiatowej; obecnie jest przewodniczącym Rady Powiatu Mławskiego.  Jest członkiem stowarzyszenia „Serce za Serce’ oraz Pontyfikat Papieża Jana Pawła II.

Burmistrz Sławomir Kowalewski

Kolejnym mówcą był burmistrz Sławomir Kowalewski, który pogratulował laureatowi wyboru, podkreślając trafny wybór kapituły. Następnie wręczył Janowi Łukasikowi statuetkę,  przedstawiającą  postać św. Wojciecha,  będącą miniaturą pomnika znajdującego się przy ratuszu i kościele. Tytuł Mławianina Roku 2019 wręczył laureatowi prezes TPZM – Henryk Antczak w towarzystwie wiceprezesa Leszka Arenta.

Następnie głos zabrała  posłanka Anna Cicholska, potem senator  Jan Jackowski, poseł Arkadiusz Iwaniuk. Ponadto gratulacje i  życzenia składali starosta Jerzy Rakowski  i wicestarosta Zbigniew Markiewicz, oraz Mirosław Koźlakiewicz i ks. Sławomir Kowalski.  Wszyscy mówcy podkreślili zaangażowanie Jana Łukasika, jako człowieka Solidarności,  w działania na rzecz odzyskania przez Polskę suwerenności. W wielu wystąpieniach, szczególnie tych osób , którzy go znali bliżej, mówiono o jego skromności i zaangażowaniu w pracach Solidarności, w ciągu długich lat działalności, zarówno podziemnej, jaki i jawnej w suwerennej Polsce.

Poseł Anna Cicholska składa gratulacje

Po tych wystąpieniach głos zabrał Jan Łukasik, który podziękował wszystkich, którzy przyczynili się do przyznania mu tego zaszczytnego wyróżnienia. Wyraził przekonanie, że ten zaszczytny tytuł należy się nie jemu, tylko Solidarności. Za te oświadczenie otrzymał gromkie brawa zgromadzonej w sali kinowej publiczności. Podkreśli, że po raz pierwszy wyróżnienie otrzymał człowiek Solidarności, która w ten sposób została w Mławie doceniona.  Dodał, że wychował się w zwyczajnej tradycyjnej, katolickiej rodzinie, a wszystkie wartości, którymi stara się kierować w swoim życiu, wyniósł z domu rodzinnego.

Mławianin Roku 2019 na portrecie i w naturze

W kolejnym punkcie programu wystąpił z krótkim programem wokalno-instrumentalnym duet państwa  Marty i Pawła Stawińskich. Uroczystość nadania tytułu Mławianina Roku 2019 zakończyły gratulacje, składane  indywidualne przez zaproszonych gości. Na koniec warto dodać, że był to jeden z najefektowniejszych  nadań tytułu  Mławianina Roku  i wręczenia nagrody.

Po części oficjalnej,  laureat szanując tradycję, zaprosił uczestników uroczystości na poczęstunek, z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

                                                           dr Leszek Arent

                                    wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej